środa, 2 stycznia 2013

Top 10: najbardziej wyczekiwane premiery 2013 roku

Kreatywa po raz kolejny zaprasza do zabawy w  Top10, a dziś przyszła pora na... Dziesięć najbardziej wyczekiwanych premier 2013 roku!


 Moje Top 10 to  - tradycyjnie już - przewaga powieści obyczajowych ze szczyptą reportażu. Pierwszą piątkę biorę w ciemno, drugą jak czas pozwoli :)

1. Maria Nurowska "Po tamtej stronie śmierć" - 23.01.2013

Zimny majowy świt. Trzydziestoletnia Magda biegnie do szpitala, do którego odwieziono jej matkę. Na miejscu dowiaduje się, że Irena niespodziewanie zmarła. Przygotowania do pogrzebu przebiegają powoli, jakby Magda chciała oddalić moment ostatecznej rozłąki. W ciągu trzech dni, podczas których rozgrywa się akcja powieści, Magda prowadzi z matką zapewne najszczerszą rozmowę, jaką kiedykolwiek odbyły. Stara się złożyć w całość rozbity obraz kobiety, która zawsze wzbudzała w niej skrajne uczucia: od podziwu, miłości i przywiązania, po nienawiść, odrazę i pogardę. Charyzmatyczna Irena szła przez życie z siłą odciskającą piętno na najbliższych. Magda, mimo że jest już dojrzałą kobietą i sama wychowuje córkę, nadal boryka się z przeszłością. W jej przeżyciach i przemyśleniach można odnaleźć znane każdemu, wpisane w naszą egzystencję konflikty, dylematy i sprzeczne emocje. Po tamtej stronie śmierć - druga powieść w dorobku Marii Nurowskiej, wydana po raz pierwszy w 1977 roku - to intymny zapis doświadczenia straty bliskiej osoby, świadectwo żałoby podszytej trudną miłością, a zarazem przejmujące studium złożonej relacji między matką a córką. 

2. Tove Jansson "Uczciwa oszustka" - 06.02.2013

W małej miejscowości Västerby, położonej nad skutą lodem zatoką, od miesięcy sypie śnieg. Ludziom pozostaje więc głównie wymienianie plotek. Tego roku na językach wszystkich są Katri Kling oraz Anna Aemelin. Ta pierwsza uchodzi za dziwaczkę. Stroni od ludzi, mieszka w mansardzie nad sklepem z prostodusznym bratem oraz bezimiennym psem. Anna to szanowana ilustratorka książek dla dzieci, zamożna właścicielka opustoszałej posiadłości. Katri uzna Annę za łatwy cel swoich manipulacji.Kobiety połączy dziwaczna relacja.Czy jednak mogą się czegoś nawzajem nauczyć?Po raz pierwszy na polskim rynku prezentujemy wyjątkową powieść dla dorosłych autorstwa twórczyni legendarnego cyklu o Muminkach.  

3. Pluschke Helene, Schwerin von Esther, Pless-Damm Ursula "Wypędzone" - 23.01.2013

Dzienniki Helene Plüschke i Ursuli Pless-Damm oraz opowieść Esther von Schwerin to świadectwa przemilczanej krzywdy kobiet na tzw. Ziemiach Odzyskanych. W ich relacjach splatają się szokujące obrazy, niejednoznaczne postawy i skrajne emocje.
Współczucie miesza się z chęcią odwetu, a świadomość utraty wielopokoleniowego dziedzictwa przeradza się w dążenie do zbudowania nowego życia. Jednak pierwszoplanowa jest nieustanna walka o przeżycie, w której wrogami stają się sowieccy wyzwoliciele i polscy sąsiedzi.
Z przejmujących historii Niemek wyłania się prawda zapomniana na lata, przed którą jednak nie można uciec.


4. Nicole Mary Kelby "Białe trufle" - 24.01.2013

Ten, kto nie ma dobrego podejścia do kobiet, nie zostanie nigdy wielkim szefem kuchni. Kiedy Delphine pierwszy raz odwiedziła Escoffiera w jego kuchni, zrozumiała, co mają na myśli ludzie, którzy mówią, że jest prawdziwym artystą.

Białe trufle to zmysłowa opowieść o najznakomitszym kucharzu Francji, który gotował dla Ritza i w londyńskim Savoyu, przyjmował na swych kolacjach koronowane głowy i całą artystyczną śmietankę Paryża. To historia wielkich miłości i namiętności skąpanych w smakach i zapachach, której lekturę można porównać do delektowania się wykwintnym jedzeniem. 5. Wolf Kielich "Podróżniczki. W gorsecie i krynolinie przez dzikie ostępy" -23.01.2013

XIX wiek, mężczyźni dzierżą władzę, kobiety siedzą w domu, grzejąc dłonie przy kominkach.
Jednak nie wszystkie. Lady Hester Stanhope, Alexandrine Tinne, Ida Pfeiffer, Isabella Bird-Bishop, Marianne North, Mary Kingsley, Daisy Bates, Alexandra David Néel oraz inne odważne damy postanowiły wyrwać się z ram konwenansu, poczuć smak niezależności, dać upust swojej prawdziwej naturze, zaspokoić ciekawość - słowem, wyruszyć w daleki świat. I choć wiązało się to z wieloma niebezpieczeństwami - niekiedy większymi od tych, które mogły grozić mężczyznom - wszystkie dokonały wyczynów jak na tamte czasy niewiarygodnych, a przy tym niektóre wniosły znaczny wkład w rozwój nauki. W sukniach i kapeluszach przemierzały pustynie oraz morza, konno i na słoniach podróżowały przez egzotyczne kraje, przebywały wśród kanibali, w murach klasztorów, w indiańskich wigwamach, jadły mrówki i węże. Poznawały obce zwyczaje i rytuały, wykazując więcej tolerancji i zrozumienia niż mężczyźni dokonujący odkryć przeważnie z bronią gotową do strzału.


6. J. Howe "Mamotata" - 17.01.2013

7. Stephen King "Doctor Sleep"  - wrzesień 2013 (premiera światowa)

8. Magdalena Samozwaniec "Piękna pani i brzydki pan" - 25.02.2013

9. Arno Geiger "Stary król na wygnaniu"09.01.2013

10. Lisa Genova "Lewa strona życia" - 06.02.2013

 

A Wy? Wyczekujecie premier czy raczej planujecie czytanie tego co już macie?6 komentarzy:

 1. Widzę, że dwa typy nam się pokryły [Genova, Howe] :) Zaciekawiła mnie też Nurowska i "Białe trufle". Kinga też chciałabym przeczytać - znam jedynie 'Skazanych na Shawshank', a to trochę wstyd ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja swego czasu strasznie zaczytywałam się w Kingu, a i sporo filmów na podstawie jego książek obejrzałam, jednak w pewnym momencie mocno mi się "przejadł". Na najnowszą książkę jego autorstwa czekam jednynie dlatego, że podobno ma być to kontynuacją "Lśnienia", które uwielbiam :)

   Usuń
 2. Akurat nie czekam na żadną premierę;) przeważnie kupuję coś co już jest na półce w księgarni;) i w 99% jest to fantastyka hehe ciągle próbuję iść w innym kierunku ale nigdy nie wychodzi mi to;) nie licząc tych książek które wyniosłam z domku...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hehe, ja sama też nie śledzę na ogół nowości, bo zaglądając na bloga kreatywy i tak jestem na bieżąco, ale tym razem ciekawość wzięła górę :)

   Usuń
 3. Białe trufle, Podróżniczki i Piękna pani brzydki pan- też na to czekam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, proszę! Aż trzy typy nam się pokrywają :) Ciekawa jestem czy uda nam się je przeczytać czy w międzyczasie w kolejkę wepchnie się coś innego :)) Ściskam!

   Usuń

Pięknie dziękuję za każde pozostawione tu słówko.