niedziela, 13 listopada 2011

Top 10: Ulubione książki, w których widać Polskę

U kreatywy zabawa Top 10 trwa w najlepsze :)


Tematem na ten tydzień są "Ulubione książki, w których widać Polskę" i moim zdaniem jest to strzał w dziesiątkę, biorąc pod uwagę ostatnie Święto i związane z nim wydarzenia. Pytanie tylko pod jakim kątem rozpatrywać tę "widoczność"? Sielskie widoczki? Polska obecna, czyli nieco zagubiona i pełna sprzeczności? A może Polska sprzed lat, pełna dumy narodowej i patriotyzmu? Ja postanowiłam podejść do temtu dość luźno, mieszając wszystkie te aspekty i moje Top 10 prezentuje się następująco (kolejność jak zawsze przypadkowa):

1. Ryszard Kapuściński "Busz po polsku"
Brawa dla autora za pochylenie się nad każdym człowiekem, nawet z największego z marginesu i wysłuchanie jego historii bez moralnego nadymania się.

2. Mariusz Szczygieł "Zrób sobie raj"
Co prawda książka ta traktuje głównie o Czechach, jednak nie brak w niej przyrównań do Polski i to przyrównań niezwykle celnych. Bardzo szanuję autora za to w jaki sposób komentuje tematy wzbudzające w Polsce największe emocje i mam nadzieję, że bez względu na wszelkie krytyki pozostanie sobie wierny.

3. "Dziewczyny wojenne" Łukasz Modelski
Książka, która czaruje, a świat w niej przedstawiony, choć wcale nie tak odległy, zdaje się być nierealny. Patriotyzm? Poświęcenie? Bezinteresowność? Przyjaźń/miłość na śmierć i życie (dosłownie!)? Co te pojęcia oznaczają w dzisiejszej Polsce najlepiej było widać 11 listopada...

4. Jerzy Pilch
Tutaj nie wymienię konkretnej pozycji, gdyż praktycznie w każdej jego książce mamy klimat typowej Polski, co w połączeniu z dużą dawką ironii daje efekt jak dla mnie bezbłędny.

5. Anna Dymna "Warto mimo wszystko"
Niesamowita kobieta i niesamowita książka. Obraz Polski, który wyłania się z tej książki nie jest może piękny czy kolorowy, jednak mimo wszystko jakiś taki ciepły i swojski.

6. "Pamięć i tożsamość" Karol Wojtyła
Książka może nie tyle o Polsce, co o korzeniach, tudzież miejscu człowieka w świecie czy też miejscu Polski w UE. Ciekawa, mądra, warta przeczytania.

7. Magdalena Samozwaniec
Polska w jej wydaniu jest urocza i zabawna. W każdej swojej książce bezbłędnie opisuje nasze typowo polskie przywary, ale czyni to w sposób tak sympatyczny, że nie sposób się obrazić czy zaprzeczyć.

8. Krystyna Janda "Różowe tabletki na uspokojenie"
Lubię panią Jandę za sposób w jaki postrzega świat. Owszem, jako osoba (zwłaszcza poprzez swoją emocjonalność) wzbudza sporo kontrowersji, jednak jako autorka felietonów potrafi skupić się na tym co z pozoru błahe, a jednak w efekcie końcowym okazuje się ważne. Oprócz tego z wdziękiem przedziera się przez meandry polskiej codzienności, co jak wszyscy wiemy, wcale nie jest takie proste :)

9. Melchior Wańkowicz "Ziele na kraterze"
Patriotyzm w pięknym wydaniu. Polska widziana jego oczami nabiera innego wymiaru, a wspaniała polszczyzna jaką się posługuje jest wprost onieśmielająca. Nikt już tak dzisiaj nie pisze/nie mówi, a szkoda...

10. Małgorzata Musierowicz
Jeżycjada oraz Frywolitki, to serie książek do których niejednokrotnie wracam. Polska w nich ukazana, to jest właśnie TA Polska, którą znam i kocham. Być może biedna, być może niedoskonała, ale za to ciepła i rodzinna.

2 komentarze:

  1. Bardzo dziękuję za udział w zabawie! To jeden z moich ulubionych tematów 'top-10' i cieszę się, że ktoś się go podjął.

    Przyznaję, większości przytoczonych tytułów nie znam, ale będzie wreszcie okazja, aby się nad nimi pochylić.

    OdpowiedzUsuń
  2. No to mamy 1:1 - ja nie znam np.: Sylwii Chutnik, Ewy Kopsik czy Marka Harnego i podobnie jak Ty postanowiłam przyjrzeć się im nieco bliżej :)

    OdpowiedzUsuń

Pięknie dziękuję za każde pozostawione tu słówko.